Kesintisiz Güç Kaynağı ve Dağıtım Sistemleri

Kesintisiz Güç Kaynağı ve Dağıtım Sistemleri:

Elektrik enerjisini kullanılabilinir başka bir enerji çeşidine dönüştüren cihazlara elektrikli elektronik cihazlar çamaşır makinası, mikser, televizyon, bilgisayar gibi ) denir. Bu cihazların bazılarında faydalanırken, enerji kesilmesi olduğunda ciddi / maddi zararlar oluyor ise bu tip cihazlara “kritik cihazlar” denir. Örneğin bilgisayar gibi.Bu kritik cihazların girişine sürekli elektrik enerjisi sağlayan cihazlara Kesintisiz Güç Kaynağı ( KGK veya UPS ) denir.

Kesintisiz güç kaynakları şehir şebekesinden sinüsoidal elektrik enerjisini (AC), doğru elektrik enerjisine (DC) çevirir. Bu doğru elektrik enerjisi aynı anda hem akümülatörlerde (AKÜ) depolanır, hemde tekrar sinüsoidal elektrik enerjisine dönüştürülerek kritik cihazları besler. Şehir şebekesinden alınan dalgalı enerjiyi doğruya çeviren bölüme “doğrultucu”( AC – DC dönüştürücü ) doğruyu dalgalıya çeviren bölüme de “evirici”( DC – AC dönüştürücü ) denir.

 

Eğer şehir şebekesinde bir bozulma veya kesinti olur ise evirici ünitesinin enerji ihtiyacı doğrultucu yerine akümülatörlerden ( enerji dolu bekleyen ) sağlanır.

Kesintisiz güç kaynağı meydana getiren “doğrultucu” ve “evirici” üniteleri; elektronik devreler, güç anahtarlama elemanları, sigortalar, trafolar / şoklar, kablolar, bağlantı elemanları gibi malzemelerden meydana gelmektedir. Tüm bu malzemeler de sac malzemeden yapılmış bir kutu içinde biraraya getirilerek cihaz oluşturulur ( üretilir ). Gerekli programlar yüklenip, ayarlar / kontroller  yapılarak KGK çalışır hale getirilir.

 

 

Whatsapp Siparis Hattı